Půjčka pro mladé rodiny od státu 2018
Mladé rodiny to nemají s financemi dvakrát jednoduché. Tomu nahrává i fakt, že příjmy čerstvých absolventů škol nejsou nijak závratné, a tak se mladí lidé mají co ohánět. Pokud současně pomýšlí na samostatné bydlení, není situace právě jednoduchá. Každý však musí vycházet z vlastních možností a příležitostí. Ne každý člověk má na prahu života stejné vstupní podmínky. Někomu v začátcích ještě dost výrazně pomohou rodiče a přispějí alespoň nějakou sumou, jinému rovnou koupí malou garsonku a jinde jsou mladí lidé odkázáni sami na sebe. Všem rodičům se za dobu jejich dětství prostě nepodaří našetřit potřebnou sumu, která by byla dostačující k financování bydlení. Kdykoli může přijít nezaměstnanost, nemoc či mohou nastat jiné okolnosti, které šetření prostě nenahrávají. Když se pak musí v rodině otáčet každá koruna, jen těžko se dá našetřit na bydlení. Avšak bydlení není jen otázka peněz, v rámci rodiny se mohou změnit i vlastníci nemovitostí a pak možnosti týkající se bydlení náhle dostanou zcela jiný rozměr. Třeba se plni nadšení budete chtít pustit do rekonstrukce starého domu a ze začátku si vystačíte jen s pronájmem bytu. Možnosti bydlení jsou tedy velmi individuální záležitostí a každý mladý člověk musí především vycházet ze svých potřeb.
Půjčka na bydlení
Každý mladý člověk při vstupu do samostatného života musí řešit otázku, kde bude vlastně bydlet. Většina z nich v počáteční euforii sáhne pro snadněji dostupném pronájmu a dá se říci, že bydlí během chvilky. Jenomže po několika měsících si i mladí lidé začnou uvědomovat, že přeci jen částka na bydlení podstatně zkrouhne jejich malou výplatu a na živobytí toho moc nezůstává. Navíc, pořád platí za něco, co nebude nikdy jejich a těch peněz není právě málo. Vždyť stejnou sumu lze zaplatit za splátku půjčky. Jakmile si tot uvědomíte, začnete se velmi brzy poohlížet po vlastním bydlení a řešit otázku jeho financování. Je jasné, že našetřit na byt se prostě nedá. To byste nezvládli ani do důchodu, ale můžete si na pořízení vlastního bydlení sjednat půjčku. Kami ale pro ni ? Víte jaké jsou možnosti co se týče půjček na bydlení? Abyste se v problematice dobře orientovali, je třeba se nejprve seznámit s nabídkou trhu. Když přijdete do banky, můžete si sjednat klasickou hypotéku, ale i nebankovní sféra nabízí různé možnosti. Jaký je v nich rozdíl?
Půjčka v bance
Bankovní půjčka je pro financování bydlení optimální úvěrový produkt, jelikož má již předem nastaveny podmínky tak, aby odpovídaly daným potřebám klienta. Půjčku získáte na dobu kolem 25 let, s přijatelnými úroky a v některých případech můžete počítat i s malou podporou od státu. Ta se týká žadatelů mladších 36 let, kterým se narodí dítě a nebo kteří mají v době podání žádosti dítě mladší šesti let. Pomoc od státu je jistě mladými rodinami vítána, obzvlášť, když ještě od letošního roku snížila minimální hranici jistiny, která slouží jako záruky splacení u klasické hypotéky. Je známo, že bez dostatečných příjmů na hypotéku nedosáhnete, čemuž nahrává i fakt nízkých příjmů po škole. Jelikož je od roku 2018 nutno v bance složit jen úplné minimum, na hypotéku tak snadněji dosáhne větší procento žadatelů. Ale současně je třeba podotknout, že jen příjmy k získání bankovní půjčky nestačí. Každý žadatel o bankovní půjčku je nejprve prolustrován v centrálním registru dlužníků a jakmile zjistí, že máte nějaký vroubek z minulosti, nesplacené závazky či exekuci na krku, žádost o půjčku vám zamítnou. To je také důvod, proč na půjčku v bance všeobecně dosáhne jen velmi málo žadatelů a řada z nich odchází s nepořízenou a uvažuje o jiných možnostech financování. Kromě bank existují i různé stavební spořitelny nebo záložny, které také nabízí určitou formu financování vlastního bydlení. Záleží jen na vás, zda se dá jejich konkrétní nabídka aplikovat právě na vaše potřeby. Pokud ne, můžete se ještě více rozhlédnout v nebankovní sféře a najít řadu dalších úvěrových produktů.
Dlouhodobá půjčka pro mladé
Nebankovní společnosti jsou ke svým žadatelům o půjčku více benevolentní a ani v případě půjček na bydlení nejsou žádnou výjimkou. Pro mladé rodiny mají pochopení a je jim jasné, že mladí lidé nejsou na tom s penězi právě nejlépe. Pokud chtějí založit rodinu a dostatečně ji zabezpečit, bez půjčky na bydlení se jen tak někdo neobejde. Řešit bydlení půjčkou lze jistě považovat za optimální řešení a tento model financování využívá kdekdo. Avšak ne každý je úspěšným žadatelem o bankovní půjčku a tak raději využívá možností jinde. Nebankovní společnosti nabízejí také půjčky určené přímo na pořízení bytu, koupi nemovitosti nebo rekonstrukci. Kromě toho si však můžete u nebankovní společnosti sjednat prakticky jakoukoli neúčelovou půjčku, ovšem v tomto případě budou její podmínky úplně jiné než u klasické půjčky na bydlení. Je otázka na jak dlouho si přejete nastavit její splatnost a jaká bude výše měsíčních splátek. Také je nutno počítat se zcela jinými úroky, které přímo u půjčky na bydlení vychází podstatně lépe než u jakéhokoli jiného úvěru. Otázka také je, kolik peněz potřebujete půjčit. Zda půjdete rovnou do několika milionů korun a nebo si vystačíte jen s několika sty tisíci a část budete hradit z vlastních prostředků. U velkých půjček je nutno i nebankovní společnosti poskytnout jisté záruky splacení. U půjček na bydlení můžete rovnou ručit danou nemovitostí, která okamžikem splacení přechází do vašeho výlučného vlastnictví. Pokud se jedná třeba o běžnou půjčku, pak také můžete ručit nemovitostí nebo mít ručitele. U této varianty totiž není nutno, abyste byli vlastníkem nemovitosti, stačí když budete mít souhlas majitele, že daný objekt může být poskytnut jako záruka splacení za půjčku. Velmi často se tímto způsobem řeší záležitosti v rámci rodiny.
Mladé rodiny mohou při financování vlastního bydlení počítat s určitou podporou od státu, avšak vždy je nutno naplnit předem dané podmínky. Bez nich se žádná bankovní půjčka neobejde.