Půjčky, kde opravdu půjčí
Pořád sháníte vhodnou půjčku a ne a ne ji ji najít? Zkoušeli jste kdo co a stále nic? Pak jste asi pořád ještě nenarazili na tu pravou půjčku. Na úvěrovém trhu existuje v dnešní době již tolik úvěrových produktů, že je nejen těžké se mezi nimi správně zorientovat, ale také zvolit vhodný typ půjčky. Ono totiž není půjčka jako půjčka. Někdo na půjčku spěchá, chybí mu pár korun do výplaty a na podmínky splácení už nehledí. Vezme i zbytečně drahou půjčku jen z toho důvodu, aby zachránil omezený rodinný rozpočet. Když pak ale přijde na splátky, možná se někdy zarazíte nad tím, že přeci jen půjčka není tak dobrá jak jste si původně představovali. I když na druhou stranu, můžete sehnat u některých poskytovatelů i půjčku zcela zdarma bez poplatku. Některé úvěrové firmy půjčí lidem třeba na 14 dní úplně bez úroků, prostě vrátíte přesně tolik, kolik jste si vypůjčili. Z toho vyplývá, že je podstatně jednodušší sjednat si malou půjčku, ale ne každý nutně potřebuje jen pár korun. Daleko větší okruh žadatelů potřebuje peníze na investice do podnikání, rekonstrukci bydlení a nebo na zaplacení exekuce. I ta se díky splátkovému kalendáři dokáže pěkně prodražit, takže jednorázové vyplacení včetně všech nákladů exekučního řízení je určitě nejlevnější variantou. Půjčku si můžete sjednat u banky nebo u nebankovní společnosti, avšak každá z nich nabízí své úvěrové produkty za zcela odlišných podmínek. Pokud dokážete vyhovět požadavkům v bance a nebudete na peníze spěchat, třeba se vám podaří sjednat půjčku s dobrým úrokem. Ovšem stejnou půjčku získáte i u nebankovní společnosti, avšak za zcela rozdílných podmínek. Ty jsou totiž oproti bance mnohokrát jednodušší.
Nebankovní půjčka
Nebankovní poskytovatelé půjček se všeobecně orientují na neúspěšnou bankovní klientelu a snaží se mít pro žadatele podstatně větší pochopení. Jednak tak nelpí na důkladné administrativě jako v bance a některé společnosti ani nenahlíží do registru dlužníků, které jsou pro banky prioritou. Z pohledu žadatele můžete získat půjčku jedna dvě. Obzvlášť, když nebankovní půjčku si snadno vyřídíte jen v prostředí internetu, nemusíte nikam na pobočku a nic složitě vyplňovat. O půjčku požádáte přímo na webových stránkách poskytovatele, kde vyplníte jen rychlou online žádost. V ní uvedete základní údaje o své osobě, tedy jméno, příjmení, emailovou adresu, telefonní číslo a posuvníkem si nastavíte, kolik peněz požadujete a dobu splatnosti. Jakmile žádost odešlete, okamžitě se o její zpracování postará plně automatizovaný systém, který ji během chvilky vyhodnotí a vás obratem informuje o výsledku schvalovacího procesu. Některé nebankovní společnosti nenahlíží do registru dlužníků a ani nevyžadují potvrzení o příjmech ze zaměstnaneckého poměru. Řada z nich dokáže akceptovat informaci o jakýchkoli pravidelných měsíčních příjmech. Může se jednat o příjmy z brigády, výplatu nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, mateřské, důchodu, stipendia, apod. Tím pádem se nebankovní půjčka stává snadno dostupnou pro široký okruh žadatelů, stačí vybrat jen vhodný typ půjčky.
Půjčka od soukromého investora
I když to možná vypadá, že nebankovní společnosti půjčí automaticky každému, kdo si u nich požádá, zase tak jednoduché to není. Všechny úvěrové společnosti mají dle zákona o spotřebitelských půjčkách a úvěrech za povinnost předem si ověřit platební schopnost žadatele. Jakým způsobem to učiní, je už na nich. Z toho důvodu někdo vyžaduje doklad o příjmech, jiný nahlíží do registru dlužníků a jinde se spokojí jen s ručením v adekvátní hodnotě. Pokud ale třeba nebankovní společnost zjistí náhledem do registru, že jste zadluženi až po uši, jedna exekuce stíhá druhou a vy nestačíte plnit svoje závazky, pak je zcela na místě, že se vás snaží ochránit před dluhovou pastí a další půjčku vám prostě zamítnou. Jednají tak především v zájmu klienta. Určitou alternativou nebankovních půjček je však také půjčka od soukromého investora, která nemá žádné předem stanovené podmínky a tudíž nabízí jedinečnou možnost individuálního řešení celé půjčky. Této možnosti využívají zejména žadatelé, kterým nevyhovují striktní bankovní podmínky a nebo jim třeba stávající podmínky připadají příliš vysoké.
Nebankovní půjčka bez ručitele
U nebankovní společnosti si bez problému můžete sjednat jak malou půjčku, která vám půjčí třeba jen pětistovku do výplaty, tak i velkou půjčku v řádu milionu korun. Takové velké půjčky v desítkách, stovkách tisíc korun je třeba něčím podložit. Nebankovní společnosti většinou vyžadují ručení ať už v podobě další osoby jako ručitele a nebo zástavy majetku. Pokud ale není pro vás ani jedna ze dvou nabízených alternativ přijatelná, nabízí se možnost ručení. To bývá součástí smlouvy o půjčce a její vystavení podléhá jen standardním zákonným podmínkám. Ručení tak poskytuje dokonalou právní ochranu oběma stranám, tedy dlužníkovi i věřiteli a není nejmenší důvod se jí jakkoli obávat. Možnost ručení využívají zejména půjčky od soukromých investorů, které tak více zohledňují individuální potřeby klienta. Na tento typ půjček spoléhají hlavně osoby, pro které je naprosto nemožné získat půjčku v bance a podmínky nebankovních společností jim příliš nevyhovují. Třeba z důvodu doby splatnosti, nebo vysokého úroku. Z toho důvodu lze půjčku od soukromého investora považovat za velmi efektivní řešení.
Půjčka zajištěná ručením je plně dostačující zárukou splacení celé dlužné částky. Každé ručení musí obsahovat všechny zákonné náležitosti, aby nebylo možno její splatnost zpochybnit. Po zaplacení uvedené částky v dohodnuté době zaniká její platnost.