Vyzkoušejte
Půjčky pro lidi

Pěkné půjčky s rozumnými a férovými podmínkami, které Vás nepodrazí!

PostHeaderIcon Půjčka na pozemek

Přemýšlíte nad kvalitním bydlením? Chtěli byste raději vlastní dům než byt? Postavit dům ve městě či v jeho blízkosti je poměrně nákladné a nemůže si jej dovolit každý. Koupí pozemku to teprve celé začíná. Na vesnici jsou ceny podstatně nižší než na lukrativních místech ve městě. Ale i tak stojíte před otázkou, jak pozemek nejlépe financovat. Nemáte-li vlastní zdroje, můžete se spolehnout na půjčku, která vám situaci podstatně usnadní. Kde si ale vzít půjčku na pozemek? Z pohledu finančního trhu je pozemek považován za nemovitost stejně jako byt nebo dům, takže by se dalo jednoduše říci, že lze využít jakýkoli úvěr určený na koupi nemovitosti. Avšak cena pozemku je výrazně menší oproti ceně domu, a tak může mít půjčka na pozemek několik podob. Může se jednat o běžný účelový či bezúčelový spotřebitelský úvěr nebo hypotéku. Z uvedených možností se jeví hypoteční úvěr jako nejpřijatelnější řešení. Díky tomu, že vlastně za splacení půjčky ručíte pozemkem, můžete dosáhnout na nízkou úrokovou sazbu. Půjčku na pozemek nabízí řada investičních společností, a tak je určitě dobré se nejdříve seznámit s jejich nabídkou. Rozdílnost podmínek jednotlivých společností je tak výrazná, že se určitě nevyplatí hned sáhnout po první nabídce, co se vám namane. Musíte hledat a porovnávat a chcete-li co nejvíce ušetřit. Vždyť vás čeká ještě stavba celého domu.

Jak financovat pozemek

Mezi nenáročné varianty, jak levně financovat pozemek, patří bezpochyby úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Oba tyto úvěrové produkty jsou prioritně určeny k financování nemovitosti, což se samozřejmě projeví na podmínkách sjednaného úvěru. V prvé řadě musí mít kupovaný pozemek statut stavebního pozemku. Tím se rozumí pozemek, ke kterému bylo vydáno stavební povolení nebo byl určen pro výstavbu územním rozhodnutím. Pokud kupovaný pozemek nemá statut stavebního pozemku (může jít o ornou půdu, pastvinu) můžete jej financovat prostřednictvím americké hypotéky nebo jakéhokoli jiného spotřebitelského úvěru.

Sjednat půjčku

Hypotéka na pozemek

Hypotéka na pozemek je značně variabilní úvěrový produkt, takže se můžete dopracovat k měsíčním splátkám, které budou jednoznačně odpovídat vašim potřebám. Hypoteční banky ale podmiňují poskytnutí úvěru striktní účelovostí, takže financují pouze koupi pozemku určeného k výstavbě. Z toho důvodu také vyžadují banky k zajištění úvěru zástavu pozemku. Pokud bylo k pozemku již vydáno stavební povolení není nejmenší problém nemovitost zastavit. Avšak když budete chtít ručit pozemkem, který byl prohlášen za stavební jen na základě územního plánu, může vám banka žádost o úvěr odmítnout, případně bude cena schváleného úvěru podstatně nižší než cena stanovená odhadcem. Finanční společnosti zpravidla poskytují půjčky do 90 % hodnoty nemovitosti. Pokud banka nepřijme pozemek jako odpovídající zástavu, máte vždy možnost ručit jinou nemovitostí.

Úvěr ze stavebního spoření

Stavební pozemek lze také financovat úvěrem ze stavebního spoření ovšem od hypotéky se v některých parametrech podstatně liší. Zejména pokud se jedná o nutnost požadovaného zajištění. Úvěr ze stavebního spoření totiž není nezbytně nutné zajistit zástavou nemovitosti. U úvěrů objemově nižších jej stačí zajistit ručitelem. Avšak každá stavební spořitelna si sama určuje částku, od které je nezbytně nutné úvěr jistit, zpravidla je hranice stanovena na půl milionu korun. Jestliže tedy chcete vyšší částku a zastavení pozemku vám nevyhovuje, můžete si zkusit požádat ve více stavebních spořitelnách najednou. Pokud totiž nebudete mít zastaven pozemek, můžete jeho hodnotu využít v budoucím úvěru na stavbu a získáte lepší úrokovou sazbu.

Americká hypotéka nebo spotřebitelský úvěr

Půjčku na pozemek poskytují jak tradiční bankovní domy, tak i nebankovní společnosti, avšak samozřejmě se liší nabízenými službami. Pokud z nějakého důvodu nemůžete dosáhnout na přísné bankovní podmínky, vždy máte možnost využít soukromé firmy, které jsou k žadatelům více benevolentní a hravě vám pomohou i s financováním pozemku. Vždy si nejprve srovnejte jejich nabídku a teprve potom se rozhodujte. Jak už bylo řečeno, ke koupi pozemku můžete využít jakýkoli spotřebitelský úvěr, jehož účelovost není nijak omezena a jeho výše se odvíjí od bonity klienta. U americké hypotéky se tedy jedná o úvěr, který je zajištěn libovolnou akceptovatelnou nemovitostí a peněžní prostředky lze využít na cokoli, tedy třeba i na koupi pozemku. Avšak úroková sazba u těchto typů úvěrů je vyšší než u klasické hypotéky, ale zase máte možnost například úvěr kdykoli předčasně splatit bez sankčních poplatků. Záleží tedy na vás, jaké podmínky splňují vaše požadavky a konkrétní možnosti.

I při výběru půjčky na pozemek buďte opatrní a vždy vybírejte půjčku u solidních renomovaných firem, které jsou pro vás zárukou kvality poskytovaných služeb. Před podpisem úvěrové smlouvy si ji řádně pročtěte a nikdy neplaťte žádné poplatky předem.

Co si o tom myslíte?

You must be logged in to post a comment.